Giuliani Delegates: Giuliani, Badillo, Ognibene (Not Oddo, Gallagher) [updated]

010208 giuliani web Giuliani Delegates: Giuliani, Badillo, Ognibene (Not Oddo, Gallagher) [updated]Rudy Giuliani’s campaign just released its list of New York delegates, and one of them is the former mayor himself.*

Also on the list are: State Senators Dean Skelos, Frank Padavan, Serph Maltese, George Winner, former mayoral candidates Tom Ognibene and Herman Badillo, Giuliani aide Joe Lhota, G.O.P. fund-raiser Jason Weingartner, former City Councilman and current state Senator Andrew Lanza [title fixed] and Queens G.O.P. leader Phil Ragusa.

Notably absent are Republican City Council Members Jimmy Oddo and Dennis Gallagher (who is fighting rape charges).

NOTE: It’s not Rudy Giuliani the candidate, but rather, another Rudy Giuliani, who lives in the 9th congressional district, which covers Brooklyn and Queens and is not home to the former mayor.

UPDATE: Rudy Giuliani, the delegate, is candidate Rudy Giuliani’s uncle.

The full list:

Rudy’s New York State Delegates & Alternate Delegates:

Congressional District 1
Edward P. Romaine, delegate
Lee M. Zeldin, delegate
William J. Ellis, alternate delegate
Christopher Taylor, alternate delegate
Linda L. Burkhardt, alternate delegat
Congressional District 2
Anthony Pancella, delegate
Carl L. Marcellino, delegate
Beth Hatton, delegate
Robert L. Cicale, alternate delegate
William J. Rowley, Jr., alternate delegate
Antoinia P. Rettaliata-Tepe, alternate delegate

Congressional District 3
Kenneth Haskell, delegate
Peter J. Schmitt, delegate
Louis J. Dietz, delegate
Frank M. Aprea, alternate delegate
Angelina M. Cullin, alternate delegate
Maureen A. Fitzgerald, alternate delegate

Congressional District 4
Joseph G. Cairo, Jr., delegate
Susan Kadish, delegate
Dean G. Skelos, delegate
Gregory P. Peterson, alternate delegate
Angela Powers, alternate delegate
Anthony J. Santino, alternate delegate

Congressional District 5
Frank Padavan, delegate
John B. Kiernan, delegate
Philip Ragusa, delegate
Harry Demell, alternate delegate
Steve L. Havemann, alternate delegate
Vincent J. Tabone, alternate delegate

Congressional District 6
Katherine James, delegate
Claude Antoine, delegate
Kathleen E. Jones, delegate
Karyn Petersen, alternate delegate
Sara Pesantez, alternate delegate
Nazmoon Prithwipaul, alternate delegate

Congressional District 7
Daniel S. Connolly, delegate
John J. Ward, delegate
Joseph J. Savino, delegate
Anthony J. Ribustello, alternate delegate
Juan C. Polanco, alternate delegate
Iris Carrasquillo, alternate delegate

Congressional District 8
Peter C. Hein, delegate
Michele Heitzner, delegate
Anne Farley, delegate
Erika Hauschildt-Roberts, alternate delegate
Deborah Leible, alternate delegate
Peter L. Hort, alternate delegate

Congressional District 9
Rudolph Giuliani, delegate
Serphin R. Maltese, delegate
Thomas V. Ognibene, delegate
Anthony Como, alternate delegate
Michael P. Ricatto, alternate delegate
Joseph A. Kovac, alternate delegate

Congressional District 10
Diane H. Rudiano, delegate
Belinda Lindros, delegate
Elizabeth Tretter, delegate
Isabelle R. Jefferson, alternate delegate
Victor F. Guarino, alternate delegate
Henry C. Snead, alternate delegate

Congressional District 11
Francis J. Voyticky, delegate
Lois C. Voyticky, delegate
Anita O’Brien, delegate
Daniel Ricciardi, alternate delegate
Yvette V. Bennett, alternate delegate
Nancy M. Schacher, alternate delegate

Congressional District 12
Joseph Lhota, delegate
Tamra Lhota , delegate
Jason S. Weingartner, delegate
Richard A. Alicea, alternate delegate
Khorshed A. Chowdhury, alternate delegate
Viviana V. Hernandez, alternate delegate

Congressional District 13
Guy V. Molinari, delegate
Martin J. Golden, delegate
Vito J. Fossella, delegate
Robert Howe, alternate delegate
Andrew J. Lanza, alternate delegate
Robert Scamardella, alternate delegate

Congressional District 14
Herman Badillo, delegate
Irene Halligan, delegate
Andrew Sidamon-Eristoff, delegate
Nicholas Viest, alternate delegate
Frederic M. Umane, alternate delegate
Georgiana Viest, alternate delegate

Congressional District 15
John L. Mascialino, delegate
Ronald Perry, delegate
Lolita Ferrin, delegate
Rubye C. Wright, alternate delegate
Martin Chicon, alternate delegate
Cynthia Belton, alternate delegate

Congressional District 16
Victor B. Solis, delegate
Fred E. Brown, delegate
Raymond L. Mickens, delegate
William J. Traynham, alternate delegate
Eloise Henderson, alternate delegate
James L. Wilson, alternate delegate

Congressional District 17
C. Scott Vanderhoef, delegate
Charles G. Moerdler, delegate
Loretta H. Raimone, delegate
Meghan Settles, alternate delegate
Robert Silverson, alternate delegate
Robert Simon, alternate delegate

Congressional District 18
Vincent D. Reda, delegate
Douglas A. Colety, delegate
Shawn L. Tabankin, delegate
Jonathan A. Ballan, alternate delegate
Charles J. Urstadt, alternate delegate
Nicholas A. Spano, alternate delegate

Congressional District 19
Benjamin A. Gilman, delegate
Edward A. Diana, delegate
Anthony Scannapieco, Jr., delegate
Joan Silvestri, alternate delegate
Ann G. Rabbitt, alternate delegate
Kenneth Stenger, alternate delegate

Congressional District 20
Corinne S. Weber, delegate
Elizabeth O’C. Little, delegate
Kathleen Jimino, delegate
Kathleen A. Marchione, alternate delegate
Roy J. McDonald, alternate delegate
Michael Melkonian, alternate delegate

Congressional District 21
Hugh T. Farley, delegate
Thomas Buchanan, delegate
John T. Casey, Jr., delegate
William M. Sherman, alternate delegate
Dexter J. Risedorph, alternate delegate
John A. Graziano, Jr., alternate delegate

Congressional District 22
Donald J. Leonard, delegate
John J. LiGreci, delegate
Thomas W. Libous, delegate
Mario T. Catalano, alternate delegate
Michael W. Schafer, alternate delegate
Andrew J. Zarutskie, alternate delegate

Congressional District 23
George J. Williams, delegate
William A. Barclay, delegate
Michael G. St. Leger, delegate
Sandra L. Corey, alternate delegate
Paul A. Maroun, alternate delegate
William Farber, alternate delegate

Congressional District 24
Mark P. Scheidelman, delegate
Michael F. Nozzolio, delegate
John J. Piseck, Jr., delegate
Cherl A. Heary, alternate delegate
James V. Johnson, alternate delegate
Gary D. Finch, alternate delegate

Congressional District 25
John A. DeFrancisco, delegate
John C. DeSpirito, III, delegate
Donna Hamilton, delegate
Rosemary Donnelly, alternate delegate
Carole Marsh, alternate delegate
William E. Sanford, alternate delegate

Congressional District 26
David L. Ulrich, delegate
Dale M. Volker, delegate
Christopher C. Collins, delegate
Gordon M. Brown, alternate delegate
Ralph M. Mohr, alternate delegate
Richard E. Siebert, alternate delegate

Congressional District 27
Anthony H. Gioia, delegate
James P. Domagalski, delegate
Gregory J. Edwards, delegate
Carmen A. Vacco, alternate delegate
Anne Leary, alternate delegate
Thomas H. O’Neill, Jr., alternate delegate

Congressional District 28
Emilio L. Colaiacovo, delegate
Ralph Vanner, delegate
George D. Maziarz, delegate
Kevin J. Helfer, alternate delegate
Donna McCartney-Henry, alternate delegate
Henry F. Wojtaszek, alternate delegate

Congressional District 29
George H. Winner, Jr., delegate
Catharine M. Young, delegate
Jay F. Dutcher, delegate
William O. Hatch, alternate delegate
Annie Chwiecko, alternate delegate
Cheryl L. Crozier, alternate delegate