Appointments, nominations announced

TRENTON – Today, Governor Christie filed the following nominations and direct appointments with the State Senate and Secretary of State’s Office. The Governor’s nominations are subject to the advice and consent of the State Senate.

NOMINATIONS

BRIGADIER GENERAL OF THE NEW JERSEY AIR NATIONAL GUARD

Brigadier General

Nominate for appointment Colonel Kevin J. Keehn (Bayville, Ocean)

 

CERTIFIED PSYCHOANALYSTS ADVISORY COMMITTEE

Nominate for appointment Professor Roland Armando Alum (West New York, Hudson)

 

CIVIL SERVICE COMMISSION

Nominate for appointment Maria Teresa Feliciano (Paterson, Passaic)

 

DOMESTIC SECURITY PREPAREDNESS TASK FORCE

Nominate for appointment Alan J. Robinson (Brookside, Morris)

 

LAKE HOPATCONG COMMISSION

Nominate for appointment Fred L. Steinbaum, D.O. (Hopatcong, Sussex)

 

NEW JERSEY ADVISORY COMMISSION ON THE STATUS OF WOMEN

Nominate for appointment Deborah Berry-Toon, M.S.W. (Andover, Sussex)

Nominate for appointment Catherine E. Rendfrey (Riverside, Burlington)

Nominate for appointment the Honorable Susan Cohen (Manalapan, Monmouth)

Nominate for appointment Robin Sakina Mama, Ph.D., L.S.W. (Moorestown, Burlington)

Nominate for appointment Aline M. Holmes, RN, MSN (Plainsboro, Middlesex)

Nominate for appointment the Honorable Jennifer Giattino (Hoboken, Hudson)

Nominate for appointment Amy Heath Lovato (Westfield, Union)

Nominate for appointment the Honorable Helen R. Le Frois (Newton, Sussex)

Nominate for appointment Kye-Eun C. Ma, M.D. (Tenafly, Bergen)

Nominate for appointment Jane M. Hanson, Esq. (Montclair, Essex)

Nominate for appointment the Honorable Tana M. Raymond (Garfield, Bergen)

 

NEW JERSEY COMMISSION ON CAPITAL BUDGETING AND PLANNING

Nominate for reappointment Anthony F. Annese (Watchung, Somerset)

Nominate for appointment James M. Rutala, PP, AICP (Linwood, Atlantic)

 

NEW JERSEY HISTORIC TRUST

Nominate for reappointment Kenneth Alan Miller (Morristown, Morris)

Nominate for reappointment Deborah Marquis Kelly (Crosswicks, Burlington)

Nominate for reappointment Meme Omogbai, CPA, MBA (Franklin Park, Somerset)

Nominate for appointment Patricia Anne Salvatore (Cape May, Cape May)

Nominate for appointment Janet W. Foster (Madison, Morris)

Nominate for appointment Elliot Dee (Ridgewood, Bergen)

Nominate for appointment Peter Lindsay, P.E. (Wantage, Sussex)

Nominate for appointment Katherine Ng (Moorestown, Burlington)

 

NEW JERSEY HISTORICAL COMMISSION

Nominate for reappointment Joseph E. Salvatore, M.D. (Cape May, Cape May)

 

NEW JERSEY STATE BOARD OF MEDIATION

Nominate for appointment Joseph L. Verruni (Wall Township, Monmouth)

 

PALISADES INTERSTATE PARK COMMISSION

Nominate for reappointment James E. Hanson, II (Bernardsville, Somerset)

Nominate for appointment the Honorable Steven B. Harz, Esq. (Closter, Bergen)

 

POLICE AND FIREMEN’S RETIREMENT SYSTEM OF NEW JERSEY BOARD OF TRUSTEES

Nominate for appointment Steven K. Brisgel (Short Hills, Essex)

 

STATE EMPLOYMENT AND TRAINING COMMISSION

Business/Industry Representatives

Nominate for reappointment Dennis M. Bone (Madison, Morris)

Nominate for reappointment Jody Levinson (Hillsborough, Somerset)

Nominate for reappointment JoAnn Trezza (Madison, Morris)

Nominate for reappointment Nicholas P. Gacos (Metuchen, Middlesex)

Nominate for reappointment Andrea B. Karsian (Fort Lee, Bergen)

Nominate for appointment Melanie L. Willoughby (Lawrence Township, Mercer)

Nominate for appointment Sally J. Nadler, SPHR (Piscataway, Middlesex)

Nominate for appointment Robert P. Wise, FACHE (Lebanon, Hunterdon)

Public Members

Nominate for reappointment Tapas K. Sen, Ph.D. (Mountain Lakes, Morris)

Nominate for reappointment Tresa A. Duda (Hawthorne, Passaic)

Government (State)

Nominate for appointment Kevin M. Brown (Cherry Hill, Camden)

Government (County)

Nominate for appointment John G. Donnadio, Esq. (Hillsborough, Somerset)

 

STATEWIDE PUBLIC SAFETY COMMUNICATIONS COMMISSION

Representative from Delaware River Homeland Security Region (Public Member)

Nominate for appointment Richard K. Dreby (Palmyra, Burlington)

 

THE COLLEGE OF NEW JERSEY BOARD OF TRUSTEES

Nominate for appointment Treby McLaughlin Williams, Esq. (Princeton, Mercer)

 

VETERANS’ SERVICES COUNCIL

Nominate for appointment Kerri A. Long (Toms River, Ocean)

Nominate for appointment Robert W. Looby, RPA (Pittstown, Hunterdon)

Nominate for appointment Neil Van Ess (Totowa, Passaic)

Nominate for appointment Robert S. Swain, Sr. (Sicklerville, Camden)

Nominate for appointment Susan Vervaet Riveland (Branchville, Sussex)

Nominate for appointment Michael B. Berman, Esq. (Lakewood, Ocean)

Nominate for appointment Commander Robert G. Pinto (Burlington, Burlington)

Nominate for appointment Colonel Nelson L. Mellitz (Cherry Hill, Camden)

Nominate for appointment Major Marc Krauss, (Ret.) (Springfield, Union)

 

WILLIAM PATERSON UNIVERSITY BOARD OF TRUSTEES

Nominate for appointment Lourdes Cortez (Elmwood Park, Bergen)

 

 

DIRECT APPOINTMENTS

NEW JERSEY ECONOMIC DEVELOPMENT AUTHORITY

Governor/Public Member

Appoint Jerrold I. Langer, Esq. (Montville, Morris)

 

CAPE MAY COUNTY BOARD OF ELECTIONS

Appoint the Honorable Arthur Stig Blomkvest (North Cape May, Cape May)

Reappoint the Honorable John B. Feeley (Sea Isle City, Cape May)