Democrats compete for delegate seats

Submitted this week to the state Division of Elections, the following is a list of Democratic Party district delegates for the 2008 Presidential Primary. The names below will appear on the Feb. 5th primary ballot beneath their respective Democratic presidential candidates.

First Democratic District (parts of Atlantic, Cumberland and Cape May counties): Joyce Molineaux of Atlantic City, Marty Small of Atlantic City, and Marty Slomine of Margate for Obama for America;

Damon Tyner of Egg Harbor Township, Alisa Cooper of Linwood, and Judy Ward of Pleasantville for Hillary Clinton for President.

Second Democratic District (parts of Camden, Cumberland, and Gloucester counties and Salem County): Frank Wayne Minor of Logan, Margaret L. Hurley of Woodstown, Howard L. Clark of Logan, and Viola Thomas-Hughes of Fairfield for Obama for America;

John Burzichelli of Paulsboro, Albert Kelly of Bridgeton, Cheryle Randolph-Sharpe of Lindenwald, and Joyce Powell of Pennsgrove for Hillary Clinton for President.

Third Democratic Delegate District (parts of Camden and Gloucester counties): John H. Adler of Cherry Hill, Marie L. Young of Cherry Hill, Ronald C. Ramos of Voorhees, and Alicia Riley of Camden for Obama for America;

A.J. Sabath of Cherry Hill, and Gina M. LaPlaca of Camden, for John Edwards for President;

Curtis Jenkins of Camden, Virginia Betteridge of Runnemede, Barbara Pine of Collingswood, and Kevin Halpern of Cherry Hill for Hillary Clinton for President.

Fourth Democratic District (parts of Burlington and Camden counties): Jacqueline A. Jennings of Willingboro, Richard K. Locklear of Westampton,Yan C. Bennett of Florence, and Aadil T. Ginwala of Moorestown for Obama for President;

J.W. Gregg Meister of Merchantville for Bill Richardson: Experience and Change;

James B. Smith of Mt. Laurel for John Edwards for President;

Ricardo Taylor of Pennsauken, Elrich “Pete” Green of Burlington, Sherryl Gordon of Columbus, and Amy Vasquez of Burlington for Hillary Clinton for President;

Fifth Democratic District (parts of Atlantic, Burlington, Mercer, Monmouth and Ocean counties): Robert J. Stern of Beach Haven, Naomi Clark of Berkeley, and Bruce A. Wexler of Jackson for Obama for America;

Ann Bakerof Bayville, Barry Bendar of Forked River, and Jay Shaw for John Edwards for America;

Jorge Esmart of Lakewood, David Smith of Howell, and Nilda Raquel Frulio of Bayville for Hillary Clinton for President;

Sixth District (parts of Monmouth and Ocean counties): Stacey Lubrecht of Brick, Justin R. Woska of Brick, Myra L. Campbell of Asbury Park, and William P. Tunney of Toms River for Obama for America;

Sarah Hospoder-Pallone of Long Branch, Jake Bishop of Ocean Grove, Stephen Schueler of Bradley Beach, and Margaret Moran of Belmar for Hillary Clinton for President;

James Manning, Jr. of Neptune, Susan Resch of Brick, Josemaria V. Olaguera of Ocean, and Lori Davis of Brick for John Edwards for President;

Seventh District (parts of Middlesex, Mercer and Monmouth counties): Lanette A. Rozier of Manalapan, Paul P. Josephson of Holmdel, Teresa M. Boyer of Hightstown, and Philip D. Blackwood of Middletown for Obama for America;

Elaine Flynn of Old Bridge, Barbara McMorrow of Freehold, Kiran Desai of Old Bridge, and Gerald Scarano of Old Bridge for Hillary Clinton for President;

Andrew Lovett of Keansburg, Katherine Gizzo of Colts Neck, Laura Mulroy of Colts Neck, and Patrick Gillespe of Matawan for John Edwards for President.

Eighth District (parts of Mercer and Middlesex counties): W. Michael Blumenthal of Princeton Twp., Elizabeth H. Lempert of Princeton Township, Jeffrey Laurenti of Trenton, and Rochelle Yedlin of Princeton Township for Obama for America;

Bonnie Watson Coleman of Ewing, Brian M. Hughes of Princeton, Raymond Pocino of Lawrence, and Christina Foglio-Palmer of Trenton for Hillary Clinton for President;

Bruce H. Stern of Pennington, Courtney J. Stern of Pennington, Cullen McAulliffe of Hopewell, and Carol L. Olden of Princeton for John Edwards for President;

Thomas R. Guarriei of Lawrenceville, Nancy E. Hall of Princeton, and Mary Ellen Marino for Kucinich for President;

Jack Greenberg of Plainsboro, and Michael Greenstein of Plainsboro for Bill Richardson: Experience and Change.

Ninth Democratic Delegate District (parts of Hunterdon, Morris, and Somerset counties and Warren County): Cecilia Birge of Montgomery, Keith L. Hovey of Montgomery, and Nickole Forbes of Montgomery for Obama for America;

Martha “Pat” Brady of Port Murray, Robert Phinney of Montgomery, and Margaret Wing of Mendham for Richardson: Experience and Change;

Marguerite M. Schaffer of Bedminister, Janice Kovach of Clinton, and Prakash Shah of Basking Ridge for Hillary Clinton for President;

Rosalie Efthim of Flemington, Dorothy E. Higgins of Hackettstown, and Michael Sedita of Hacketstown for John Edwards for President;

Tenth District (Middlesex and Somerset counties): Jun Choi of Edison, Gail Dawn Jones of Franklin Township, and Dale Cole of New Brunswick for Obama for America;

Susanne Clark of Spotswood for Richardson: Experience and Change;

James Fusco of East Brunswick for Kucinich for President;

Barbara Buono of Metuchen, Upendra Chivukula of Somerset, Brian C. Wahler of Piscataway for Hillary Clinton for President;

Theodore Chase, Jr. of Franklin Township, for John Edwards for President.

Eleventh District (parts of Middlesex and Union counties): Neil M. Cohen of Roselle, Julie Diaz of Perth Amboy, and Kim Nesbitt Good of Elizabeth for Obama;

Joe Vas of Perth Amboy, Joanne Rajoppi of Union, and Rosa Diaz of Carteret for Hillary Clinton for America;

Joe Vitale for John Edwards for President.

Twelfth Democratic District (parts of Essex, Morris, Middlesex, Somerset and Union counties): Rashid A. Burney of Plainfield, Rebecca Florence Widdick of Clark, and Anthony K. Ogawa of Mountainside for Obama for America;

Laurie E. Thomas of Madison and Geoffrey S. Thomas for Kucinich for President;

David Morales of Plainfield, Tom Barrett of Short Hills, and Anna Sutton of Plainfield for Hillary Clinton for President;

Nathan Rudy of North Plainfield, Abby Kalan of Millburn, and Nicholas Scutari of Linden for John Edwards for President.

Thirteenth District (parts of Hunterdon and Morris counties and Sussex County): Kimberly C. Hurdman of Morristown, Orville C. McNally, Jr. of Morristown, and Bettie A. Anderson of Mount Olive for Obama for America;

Jeffrey Blank of Highland Lakes, Laura Blank of Highland Lakes, and Cynthia Rich of Newton for John Edwards for President.

Toni Zimmer of Sparta, Christina De Fazio of Morristown, and Philip Sellinger of Morristown for Hillary Clinton for President.

Fourteenth District (parts of Essex, Morris and Passaic counties): Donald Page of Orange, Glyniss Forbes of South Orange, Melvin F. Williams of South Orange, and Naomi A. Michaelis of West Orange for Obama for America;

Reginald Jackson of Orange, Patricia Sebold of Livingston, Phil Alagia of Fairfield, and Stacey Jennings of Fairfield for Hillary Clinton for President;

Richard J. Codey of West Orange, John McKeon of West Orange, Mila Jasey of South Orange, and Elaine Britcher of Morris Plains for John Edwards for President.

Fifteenth District (parts of Essex and Union counties): Cory Booker of Newark, Mildred Crump of Newark, and Ron Rice Jr. of Newark for Obama for America;

M. Teresa Ruiz of Newark, Anibal Ramos, Jr. of Newark, and Charles Hall, Jr. of Newark for Hillary Clinton for President.

Sixteenth District (part of Hudson County): Sandra Cunningham of Jer
sey City, John P. Kelley of Hoboken, and Jennifer K. Riggins of Hoboken for Obama for America;

Ines Garcia-Kim of Hoboken, Emily Monus of Jersey City, and Andrew Wirtz of Jersey City for Bill Richardson: Experience and Change;

Silverio Vega of West New York, Claridad Rodriguez of West New York, and Catherine Roman of Jersey City for Hillary Clinton for President.

Robert E. Vivien of Jersey City for John Edwards for President.

Seventeenth District (parts of Bergen, Essex, Passaic and Hudson counties): Jerramiah Healy of Jersey City, Maria L. De Fazio of Lyndhusrt, Ramy A. Eid of Jersey City, and Vanessa dominguez-Czaplicki of Jersey City for Obama for America;

Joan Quigley of Jersey City, Vincent Prieto of Seacacus, and William Gaughan of Jersey City for Hillary Clinton for President.

Eighteenth District (parts of Bergen, Passaic and Essex counties): Elease Evans of Paterson, Jeh C. Johnson of Montclair, and Seth D. Harris of Montclair for Obama for America;

Emily Ogrinz of Montclair for Bill Richardson: Experience and Change;

Nia Gill of Montclair, Robert Bowser of East Orange, and Jose “Joey” Torres of Paterson for Hillary Clinton for President.

Jeffrey P. Gardner of Hawthorne, Amy Rosen Carden of Montclair, and Lucy O’Brien of Monclair for John Edwards for President.

Nineteenth District (part of Bergen County): Loretta Weinberg of Teaneck, Gordon Johnson of Englewood, Arline Miller of Teaneck, and Samer E. Khalaf of Paramus for Obama for America;

Merachem Genack of Englewood, Cid Wilson of Leonia, Esther Suarez of Edgewater, and Monica Cho of Fort Lee for Hillary Clinton for President;

Neil Cohen of Cliffside Park for John Edwards for President.

Twentieth District (parts of Bergen, Passaic and Essex): Michael Kasparian of Ho-Ho-Kus, Elizabeth G. Junod of Allendale, Adam H. Feiler of Oradell, and Zonie Lesane of Ridgewood for Obama for America;

John W. Bartlett of Wayne, and Charles Carreras of Mahwah for John Edwards for America.

Dennis McNerney of Ho-Ho-Kus, Christy Huh of Little Falls, Germaine Ortiz of Emerson, and Michael Kempner of Cresskill for Hillary Clinton for President.

Democrats compete for delegate seats