Christie files dozens of nominations

JUDGE OF SUPERIOR COURT

Paula T. Dow (Maplewood, Essex)

Kathi F. Fiamingo (Kenilworth, Union)

Ana C. Viscomi (Red Bank, Monmouth)

H. Matthew Curry (Lopatcong, Warren)

 

JUDGE OF THE FRANKFORD JOINT MUNICIPAL COURT

James G. Devine (Scotch Plains, Union)

 

JUDGE OF THE PASCACK JOINT MUNICIPAL COURT

Harry D. Norton, Jr. (Ramsey, Bergen)

 

NOMINATIONS

 

COMMISSIONER OF THE DEPARTMENT OF EDUCATION

Nominate for appointment the Honorable Christopher D. Cerf (Montgomery, Somerset)

 

COMMISSIONER OF THE DEPARTMENT OF COMMUNITY AFFAIRS

Nominate for appointment the Honorable Richard E. Constable, III (Orange, Essex)

 

SECRETARY OF HIGHER EDUCATION

Nominate for appointment the Honorable Rochelle R. Hendricks (Fair Haven, Monmouth)

 

WARREN COUNTY PROSECUTOR

Nominate for appointment Richard T. Burke (Hackettstown, Warren)

 

JUDGE OF WORKERS COMPENSATION COURT

Nominate for appointment Russell T. Cherkos (Waretown, Ocean)

 

INSURANCE FRAUD PROSECUTOR

Nominate for appointment Ronald Chillemi, Esq. (Ridgewood, Bergen)

 

ADVISORY COUNCIL ON CORRECTIONS

Nominate for appointment Angela H. Marshall (Newark, Essex)

 

BERGEN COUNTY BOARD OF TAXATION

Nominate for appointment the Honorable John F. Zisa (Hackensack, Bergen)

 

UNION COUNTY BOARD OF TAXATION

Nominate for appointment Maureen McLeer Morin, Esq. (Cranford, Union)

Nominate for appointment George T. Wagenhoffer (Rahway, Union)

 

HUNTERDON COUNTY BOARD OF TAXATION

Nominate for appointment Michael J. Pierce, MBA (Annandale, Hunterdon)

 

ESSEX COUNTY BOARD OF TAXATION

Nominate for appointment Joseph A. DeFuria, Esq. (Caldwell, Essex)

 

RUTGERS UNIVERSITY BOARD OF GOVERNORS

Nominate for appointment Martin Perez, Esq. (New Brunswick, Middlesex)

 

RUTGERS UNIVERSITY BOARD OF TRUSTEES

Nominate for appointment Michael DuHaime (Westfield, Union)

 

BOARD OF THE HIGHER EDUCATION STUDENT ASSISTANCE AUTHORITY

Nominate for appointment Sam Della Fera, Jr. (Westfield, Union)

 

CATASTROPHIC ILLNESS IN CHILDREN RELIEF FUND COMMISSION

Nominate for appointment Phyllis Shanley Hansell Ed.D., RN, FAAN (Montclair, Essex)

 

DELAWARE RIVER AND BAY AUTHORITY

Nominate for appointment Richard S. Mroz, Esq. (Haddonfield, Camden)

Nominate for appointment Shirley R. Wilson (Seaville, Cape May)

 

DOMESTIC COMPANION ANIMAL COUNCIL

Nominate for reappointment Barbara Wicklund (Skillman, Somerset)

 

ELLIS ISLAND ADVISORY COMMISSION

Public Member – Development Industry

Nominate for appointment Norman A. Feinstein, Esq. (North Caldwell, Essex)

 

UMDNJ Representative

Nominate for appointment William Halperin, MD, DrPH, MPH (Montclair, Essex)

 

GOVERNOR’S COUNCIL ON ALCOHOLISM AND DRUG ABUSE

Nominate for appointment Gisele C. Pemberton, MPH, CHES (Maplewood, Essex)

 

 

KEAN UNIVERSITY BOARD OF TRUSTEES

Nominate for reappointment Donald Soriero (Middletown, Monmouth)

Nominate for appointment Douglas J. Keller (Short Hills, Essex)

Nominate for reappointment Eugene C. Enlow (Chester, Morris)

 

LEGALIZED GAMES OF CHANCE CONTROL COMMISSION

Nominate for appointment Steven P. Layman (Atlantic City, Atlantic)

 

LOCAL FINANCE BOARD

Nominate for appointment Alan W. Avery, Jr. (Toms River, Ocean)

 

MEDICAL PRACTITIONER REVIEW PANEL

Physician Seat

Nominate for appointment Lesley Ann Fein, MD, MPH (West Caldwell, Morris)

 

NEW JERSEY AUTOMOBILE INSURANCE RISK EXCHANGE BOARD OF DIRECTORS

Nominate for reappointment Richard Hubschman, Jr. (Cresskill, Bergen)

 

NEW JERSEY BOARD OF TREE EXPERTS

Licensed Tree Experts

Nominate for appointment Gary Lovallo CF, CTE, CA (Matawan, Middlesex)

Nominate for appointment David L. Johnson (Collingswood, Camden)

Nominate for appointment Richard S. Wolowicz (South Orange, Essex)

 

Knowledge of Arboriculture or Forestry

Nominate for appointment Joseph Greipp, CTE (Cedar Brook, Camden)

 

NEW JERSEY BUILDING AUTHORITY

Nominate for appointment Sean W. Earlen (Lumberton, Burlington)

 

NEW JERSEY CEMETERY BOARD

Professional Member with Experience Managing a Cemetery Company

Nominate for reappointment Paul M. Desbiens  (Mendham, Morris)

Nominate for reappointment William C. Nichols (North Plainfield, Somerset)

Nominate for reappointment June L. Nikola (Colts Neck, Monmouth)

Nominate for appointment Richard M. Ralph (Westfield, Union)

Nominate for appointment David M. Soulen (West Caldwell, Essex)

 

NEW JERSEY COMMISSION ON BRAIN INJURY RESEARCH

Nominate for reappointment Meiling Chin, MBA (Summit, Union)

Nominate for appointment Mark Evan Stanley, Ph.D. (Manasquan, Monmouth)

 

NEW JERSEY CULTURAL TRUST BOARD OF TRUSTEES

Nominate for appointment Carol C. Cronheim, Ph.D. (Lambertville, Hunterdon)

 

NEW JERSEY EDUCATIONAL FACILITIES AUTHORITY

Nominate for appointment Alan De Rose, CFP (Westfield, Union)

Nominate for appointment Vito A. Gagliardi, Sr., Ed.D. (Mantoloking, Ocean)

Nominate for appointment Louis A. Rodriguez, PE (Marlboro, Monmouth)

Nominate for appointment Katherine Munson Ungar, CPCU (Mendham, Morris)

 

NEW JERSEY HALL OF FAME ADVISORY COMMISSION

Nominate for appointment John Crowley (Princeton, Mercer)

 

NEW JERSEY HEALTH CARE FACILITIES FINANCING AUTHORITY

Nominate for appointment Elisa A. Charters, CCIM (Cedar Grove, Essex)

 

NEW JERSEY HISTORIC TRUST

Nominate for appointment Cynthia B. Martin (Summit, Union)

 

NEW JERSEY MARITIME PILOT AND DOCKING PILOT COMMISSION

Nominate for appointment Brian McEwing, Esq. (North Cape May, Cape May)

 

NEW JERSEY MEADOWLANDS COMMISSION

County – Hudson

Nominate for appointment Albert E. Cameron, Jr. (Jersey City, Hudson)

 

NEW JERSEY PUBLIC EMPLOYMENT RELATIONS COMMISSION

Nominate for appointment Paul A. Boudreau (Basking Ridge, Somerset)

 

NEW JERSEY RACING COMMISSION

Nominate for appointment Pamela Clyne, LCSW, SAC (New Egypt, Ocean)

Nominate for appointment Bryan A. Hekemian (Ho Ho Kus, Bergen)

 

NEW JERSEY SCHOOLS DEVELOPMENT AUTHORITY

Nominate for appointment Richard Elbert, AIA, Esq. (Westfield, Union)

 

NEW JERSEY STATE COUNCIL ON THE ARTS

Nominate for appointment Gary W. Blackman (Glen Ridge, Essex)

Nominate for appointment Lawrence K. Carlbon (Burlington, Burlington)

Nominate for appointment Marilyn Harkett Dore (Montclair, Essex)

 

NEW JERSEY STATE MUSEUM BOARD OF TRUSTEES

Nominate for appointment Maureen Malloy Ferguson (New Providence, Union)

 

NEW JERSEY TURNPIKE AUTHORITY

Nominate for appointment Christine Giordano Hanlon, Esq. (Ocean Township, Monmouth)

 

NEW JERSEY WATER SUPPLY AUTHORITY

Residential User

Nominate for appointment Ellsworth C. Havens (Florham Park, Morris)

Water Resources

Nominate for appointment Steven Picco (Philadelphia, Pennsylvania)

 

NORTH JERSEY DISTRICT WATER SUPPLY COMMISSION

Nominate for appointment Robert C. Garofalo (Brielle, Monmouth)

Nominate for appointment the Honorable Donald Kuser (Wayne, Passaic)

 

POLICE AND FIREMEN’S RETIREMENT SYSTEM OF NJ BOARD OF TRUSTEES

Nominate for appointment Steven Brisgel (Short Hills, Essex)

 

SITE REMEDIATION PROFESSIONAL LICENSING BOARD

Statewide Environmental Organization

Nominate for appointment Benjamin Alter, P.G. (Caldwell, Essex)

 

STATE COUNCIL ON DEVELOPMENTAL DISABILITIES

Public Member – Service Provider

Nominate for appointment William R. Testa (Kearny, Hudson)

Public Member – Public & Private Advocacy Representative

Nominate for reappointment Joseph B. Young, Esq. (North Plainfield, Somerset)

Public Member – Representative of a University Center for Excellence in Developmental Disabilities Education Research and Service in the State

Nominate for reappointment Deborah M. Spitalnik, Ph.D. (Stockton, Hunterdon)

Public Members

Nominate for reappointment Eleanor K. Byra (Flemington, Hunterdon)

Nominate for reappointment Elaine Buchsbaum (Stockton, Hunterdon)

Nominate for appointment Alvin M. Cheslow, Esq. (Freehold, Monmouth)

Nominate for reappointment Walter Fernandez (Barnegat, Ocean)

Nominate for reappointment Russell Fried (Laurel Springs, Camden)

Nominate for appointment Chayim C. Kramer (Lakewood, Ocean)

Nominate for appointment Lynne H. Levin, OTR (Cherry Hill, Camden)

Nominate for reappointment Andrew McGeady (Jackson, Ocean)

Nominate for reappointment Christopher E. Miller (Neptune City, Monmouth)

Nominate for appointment Tara L. Montague (Burlington, Burlington)

Nominate for appointment Safiyyah A. Muhammad (East Orange, Essex)

Nominate for appointment Christine Ann Pietrow (Maple Shade, Burlington)

Nominate for reappointment Purnima Rathi Hernandez, DDS, M.A. (Glen Rock, Bergen)

Nominate for reappointment Myrta Rosa (Plainfield, Union)

Nominate for reappointment Elizabeth Smith, Ed.D. (Montclair, Essex)

Nominate for reappointment Leah Z. Ziskin, MD, M.S. (Cherry Hill, Camden)

 

STATE LOTTERY COMMISSION

Nominate for appointment Frederick J. Horowitz (Englewood, Bergen)

Nominate for appointment Patrick P. Toscano, Jr., MD (Fairfield, Essex)

 

STATE MOSQUITO CONTROL COMMISSION

Nominate for reappointment Kenneth W. Bruder, Ph.D. (Toms River, Ocean)

 

TEACHERS’ PENSION AND ANNUITY FUND BOARD OF TRUSTEES

Nominate for appointment Edward G. McCarthy (Chester, Morris)

 

VICTIMS OF CRIME COMPENSATION REVIEW BOARD

Nominate for appointment the Honorable Joseph F. Scancarella, J.S.C. (ret.) (Wayne, Passaic)

 

RAMAPO COLLEGE OF NEW JERSEY BOARD OF TRUSTEES

Nominate for appointment Vincent P. Colman (Mahwah, Bergen)

Nominate for appointment Gary L. Montroy (Mahwah, Bergen)

 

THE COLLEGE OF NEW JERSEY BOARD OF TRUSTEES

Nominate for reappointment Rosedale Hymerling (Haddonfield, Camden)

Nominate for reappointment Miles Powell, II (Medford, Burlington)

 

UNIVERSITY OF MEDICINE AND DENTISTRY OF NEW JERSEY BOARD OF TRUSTEES

Nominate for appointment James M. Orsini, MD (Montclair, Essex)

Nominate for appointment Eve Elizabeth Slater, MD (Short Hills, Essex)

 

 

Yesterday, Governor Christie also filed the following new nomination: 

 

ESSEX COUNTY SUPERINTENDENT OF ELECTIONS

Nominate for appointment Edna Y. Baugh, Esq. (East Orange, Essex)

Christie files dozens of nominations